T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Diyarbakır Müftülüğü

02.10.2019

İl Müftüsü Yavuz Selim KARABAYIR Camiler ve Din görevlileri haftası kutlama mesajı yayınladı

Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim KARABAYIR 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Kutlama mesajı yayınladı


Diyanet işleri Başkanlığımız her yıl farklı bir tema ile kutlanan 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri haftasının bu yılki temasını “Cami Ve Hayat” olarak belirlemiştir.İslam medeniyeti her zaman toplumda camilere önem vermiş ve camiyi hayatın merkezine koymuştur. Peygamber Efendimiz (sav) Mekke’den Medine’ye hicret ederken, kısa bir müddet Medine’nin dışında bulunan Kuba köyünde kalmıştı. Bu esnada Kuba mescidi adıyla anılan mescidi inşa ettirmiş, hatta bizzat kendileri de inşasına yardım etmiştir. Medine’ye vardıklarında ise Mescid-i Nebevi’yi ashabıyla birlikte inşa etti. Böylece peygamberimiz camiyi daima hayatın merkezine koymuş ve cami merkezli bir medeniyet inşa etmiştir.Camiler, eğitim ve bilim için yapılan mekânlardır.Camiler, Sevgi, saygı ve kardeşlik duygularının pekiştirildiği mekânlardır.Camiler, Sosyal hayatın aktif devam ettiği mekânlardır.Camiler, kötülüklerin önlenmesinde en etkili mekânlardır.Camiler, Hiçbir ayrım yapılmadan herkesin eşit bir şekilde yan yana durduğu mekânlardır.Onun içi camilerimiz sadece ibadet için yapılmış mekânlar değil aynı zamanda; dini, sosyal ve kültürel hayatın devamı niteliğinde olan her türlü faaliyetlerin gerçekleştiği yerlerdir.

Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığımız, Din Gönüllüsü Meslektaşlarımız ve cemaatimizin camiye olan bakışlarında farkındalık oluşturmak adına bu yılki temayı “Cami ve Hayat” olarak belirleyip camilerimize hayatın akışında yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedeflemektedir.

Bu haftanın, vefakar ve fedakar Din Görevlisi ve Gönüllüsü kardeşlerime hayırlar getirmesini temenni ederken, Ahirete irtihal etmiş din gönüllüsü kardeşlerime Yüce Allah’tan rahmet diliyor, görevini deruhte eden din gönüllüsü kardeşlerime de sağlık, afiyet, ve başarılar diliyorum.

                                                                                                                  Yavuz Selim KARABAYIR
                                                                                                                      Diyarbakır İl Müftüsü