T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Diyarbakır Müftülüğü

17.05.2018

Yavuz Selim KARABAYIR

                                       Yavuz Selim KARABAYIR (2018 - .....   )

1968 yılında Sarıkamış`ın Parmakdere Köyü'nde dünyaya geldi.

İlk, orta ve imam hatip lise tahsilini Kars İli nin Sarıkamış İlçesinde tamamladı.

1988 yılında Adapazarı’nın Kaynarca İlçesi Birlik Köyü’nde imam-hatip olarak göreve başladı. Daha sonra sırasıyla Adapazarı merkez Harmantepe Köyü, İstanbul Halıcıoğlu Turşucu Hüseyin Çelebi Camii ve Erzurum Üniversitesi Lojmanlar Camii'nde, imam hatip olarak görev yaptı.

1994 yılında başladığı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde sürdürdüğü  iki yıllık (İMYO) eğitim ve öğretiminin ardından 1997 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Askerliğini yaptıktan sonra, Erzurum Ömer Nasuhi Bilmen Eğitim Merkezi'ni 2002 yılında bitirdikten sonra Adıyaman İli Besni İlçesi'ne vaiz olarak atandı.

Sırasıyla Adıyaman ili Çelikhan ve Samsat ilçelerinde, Düzce ili Yığılca ve Kaynaşlı ilçelerinde müftü olarak görev yaptı.

Evli ve üç çocuk babası olan Müftü Yavuz Selim Karabayır  Arapça bilmektedir ve meşhur Sahâbi Safvan B.Muattal'ın hayatını anlatan 'Samsat'ta Bir Gül' adlı bir de yayımlanmış eseri vardır. 2009 yılı Ekim ayında Düzce Kaynaşlı İlçesine Müftü olarak atandı ve buradaki hizmetinden sonra, 2 Ağustos 2014 tarihinde ise Erzincan İl Müftülüğüne Il Muftusu  olarak atandı. 03.05.2018 tarihininde yayınlanan Bakanlar Kurulunun 2018/296 sayılı kararı ile Diyarbakır Il Müftüsü  Olarak atandı halen Diyarbakır İl Müftüsü olarak görev yapmaktadır.