T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Kulp Müftülüğü

03.04.2019

MİRAÇ KANDİLİ MERKEZ CAMİ'DE DUALARLA İDRAK EDİLDİ

Rahmet ve mağfireti bol olan en mukaddes gecelerden biri olan Miraç Gecesi, ilçemize bağlı tüm camilerde dualarla idrak edildi. 

Peygamber Efendimiz’in Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da Yüce Allah’ın huzuruna vardığı gece olan Mirac Kandili’ni fırsat bilen mü’minler camilere akın etti.

Kulp Merkez Camii’nde akşam namazının ardından gerçekleştirilen Miraç Kandili programında, din görevlilerimiz tarafından Kur’an-ı Kerim, ilahiler ve mevlid-i şerif okundu.

İlçe Müftümüz Abdussamet ŞEN tarafından Miraç hadisesi ve Miraç'ın önemi anlatıldı. Şen, "Rabbimiz, Hz. Peygamber (sav) aracılığı ile Miraç gecesinde biz kullarına hediyeler göndermiştir. Bu hediyelerin en önemlisi namazdır. Peygamber Efendimiz (sav) namazı, müminin miracı olarak tanımlamıştır. Miraç, hem dünyevî arzulardan hem de hayatın sıkıntılarından kurtularak yücelmenin, ancak Allah’a yönelmekle mümkün olduğunu gösterir. Beş vakit namazın bu gecede farz kılınmasının hikmetlerinden biri de budur. Çünkü namaz Allah’a yönelerek özgürleşmenin ve huzur bulmanın en tabii yoludur. Bu itibarla; bütün Müslüman kardeşlerimizin ve âlem-i İslam’ın Miraç Kandili’ni hayırlara vesile olması niyazı ile tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Yoğun katılımla gerçekleşen Miraç Kandili Programı, yatsı namazının ardından İlçe Müftümüz Abdussamet ŞEN'in cemaatin kandilini tokalaşarak kutlaması ile son buldu.