T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Kulp Müftülüğü

27.07.2016

Burhan BARUT 1989-1992

BURHAN BARUT 1955 yılında Diyabakır ili Kulp ilçesi Bayır Köyünde doğdu. 1963 yılında Düzce İlkokulu bitirdi. 1963-1970 yılları arasında Kur’an-ı Kerim,Arap Dili ve Edebiyatı ile İslami İlimler sahalarında özel medreselerde okudu. 1973-1977 yılları arasında Konya İmam Hatip Lisesini yatılı olarak bitirdi. 1977 yılında Mardin ili Nusaybin İlçesi Talat Köyünde mecburi hizmetle 4 ay imam-hatiplik yaptı. 1978-1981 yılları arasında Konya Yüksek İslam Enstitüsünde okuyarak mezun oldu. 28.08.1981-22.03.1982 arasında Diyarbakır ili Kulp ilçesi Temren Köyünde 7 ay kadar imam-hatiplik yaptı. 1982 yılında Çanakkale Lisesine öğretmen olarak atandı. 01.05.1982-31.07.1983 tarihleri arasında Ankara/Polatlı ile Kars/Kağızman da topçu asteğmen olarak vatani görevini yaptı. 28.10.1983-03.02.1986 tarihleri arasında Siirt ili Sason ilçesinde Müftü olarak görev yaptı. 11.02.1986 tarihinden 20.09.1989 tarihine kadar Adıyaman/Gölbaşı Müftüsü olarak görev yaptı. 29.09.1989-14.10.1992 tarihleri arasında Diyarbakır Kulp ilçesinde Müftü olarak görev yaptı. 27.10.1992-15.11.1994 tarihleri arasında Ordu/İkizce ilçesinde Müftü olarak görev yaptı. 28.11.1994-15.08.2004 tarihleri arasında Hatay/Samandağ ilçesinde Müftü olarak görev yaptı. 20.08.2004-07.08.2009 tarihleri arasında Malatya/Akçadağ İlçe Müftülüğünü yaptı. 09.08.2009 tarihi itibariyle Adıyaman/Kahta İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadırKahta ilçesinde 2009 yılından beri görev yapan Müftü Burhan Barut Şanlıurfa Siverek İlçe Müftülüğüne atandı.