T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Diyarbakır Müftülüğü

01.06.2016

M. Halil ÖZAYDIN

M. Halil ÖZAYDIN  ( 1946 – 1960 )

1904 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlk mektebi Diyarbakır Şule-i Terakki Mektebi’nde okudu. Daha sonra Askeri Rüştiye’yi bitirerek diploma aldı. 1922 yılında Diyarbakır Silvan ilçe müftüsü Abdurrahman Efendi’den İcazetli aldı.

İlk göreve, 1928 yılında Diyarbakır Merkez Ulu Camii’nde şafiiler imamı olarak başladı. 01.01.1930 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’ne geçti. 28.07.1937 tarihinde Diyarbakır İl Vaizliğine atandı. 21.11.1939 tarihinde Müftülük Katipliğine, 11.01.1946 tarihinde Diyabakır İl Müftüsü olarak tayin oldu, 05.09.1960 tarihinde Malatya İl Müftülüğüne naklen tayin edildi. 06.09.1962 tarihinde Emekli oldu. Ancak 14.08.1967 tarihinde Malatya Arguvan İlçe Müftülüğüne atanarak yeniden göreve döndü. 25.09.1967 tarihinde tekrar emekliye ayrıldı.