24.01.2023

Bismil de Korukçu ve Kayabaş Köylerinde Husumetli Aileler barıştırıldı

Bismil Korukçu ve Kayabaş Köylerinde Husumetli Aileler barıştırıldı

Diyarbakır İl Müftüsü Lütfü İmamoğlu'da yapılan barış törenine katılarak bir konuşma yaptı

Bismil İlçesinde Korukçu ve Kayabaşı Köyleri arasındaki barış törenine Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Milletvekili M. Mehdi Eker, DBB Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Diyarbakır İl Müftüsü Lütfü İmamoğlu, Bismil Kaymakamı Enver Hakan Zengince İlçe Müftüsü Dr. Enver Polatoğlu, çok sayıda protokol üyesi ve vatandaşlar katıldı.

Bismil İlçesinde Kayabaşı ve Korukçu Köyünde İkamet etmekte olan Türk, Orak, Gök Aileleri ile Erkek ve Yanık Aileleri arasında 9 Aralık 2021 tarihinde meydana gelen olayda bir şahsın vefat etmesi ve yaklaşık 15 kişinin yaralanması ile başlayan kan davası barış ile sonuçlandırıldı.

Kavganın yaşandığı tarihten bu yana Bismil Kanaat Önderleri Derneği uzlaşma komisyonları gerek ilçenin önde gelenleri, gerek kanaat önderleri gerekse de ilçedeki mülki amirler aileleri barıştırmak için çabalarını sürdürüyordu. Yaklaşık bir yıldır süren çabalar neticesinde Kayabaşı ve Korukçu Köyünde İkamet etmekte olan Türk, Orak, Gök Aileleri ile Erkek ve Yanık Aileleri barışmayı kabul etti.

Düzenlenen barış töreninde; Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, Diyarbakır Milletvekili M. Mehdi Eker, Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Enver Hakan Zengince, Diyarbakır İl Müftüsü Lütfü İmamoğlu, Bismil Kanaat Önderleri Derneği Başkanı Hasan Vural ve Bismil Kanaat Önderler Derneği Barış Komisyonu Üyesi Molla Musa Kılıç birer konuşma yaptılar.

Yapılan barış töreni Diyarbakır Müftüsü Lütfü İmamoğlu’nun yaptığı dua ile sona erdi.