T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Ergani Müftülüğü

21.06.2017

İlçe Müftümüz Abdülrakip Arslan'ın Kadir Gecesi Nedeniyle Mesaj Yayınladı.

Ramazan-ı şerifin son günlerine yaklaşırken 21 Haziran Çarşamba’yı 22 Haziran Perşembe’ye bağlayan gece, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı Kadir gecesine bir kez daha kavuşmanın sevincini yaşayacağız.

Ramazan ayını on bir ayın sultanı kılan Yüce Rabbimiz, Kadir Gecesini de Ramazan’ın kalbi ve kıymetlisi kılmıştır. Yüce Rabbimiz, gecenin değerini de bizzat Kur’an-ı Kerim’de haber vermiştir. Kadir gecesi nasıl Kur’an ile değer bulmuşsa, insan da aynı şekilde Kur’an’a bende olmakla özgürleşir, olgunlaşır, yücelir. Dolayısıyla Kadir gecesinde biz müminlere düşen en büyük vazife, asırlar önce dünya semasına inerek insanlığı aydınlatmaya başlayan Kur’an’ı, kalbimizin semasına yeniden indirmektir.

Her sene kadrimizi yüceltmek için gelen Kadir gecesi, Kur’an’ın kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda bizlere değer kazandırır. Kur’an’ın hak, hakikat, ahlâk ve adalet ilkelerine sarıldığımız ölçüde bu gecede bir ömre bedel kazanımlar elde ederiz. Kur’an’ın barış ve esenlik mesajlarına değer verdiğimiz nispette Allah’ın melekleri de, Selâm ve esenlik getirmek üzere aramıza iner fecre kadar dualara, istiğfarlara, zikir ve tilavetlere ortak olurlar.

Cenab-ı Hakk’ın eşsiz bir rahmet ve umut kapısı açtığı bu gece, ailemizin, dostlarımızın, mümin kardeşlerimizin ve insanlığın kıymetini bilmeden tükettiğimiz bir ömürden tövbe zamanıdır. Bu gece, kadir ve kıymeti, onur ve değeri başka yerlerde arayarak gafletle geçen, günahla kirlenen yılların affı için bizlere verilen bir fırsat gecesidir. 

Bu duygularla başta ülkemiz ve bütün İslâm âleminin mübarek Kadir Gecelerini tebrik ediyor; Kadir Gecesinin dua ve niyazlarımızın kabul olunmasına İslâm dünyasının geçmekte olduğu zorlu süreçten bir an evvel kurtulmasına, akan kan ve gözyaşının bir an önce durmasına vesile olmasını, Ramazan Bayramına sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla kavuşabilmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.