T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Ergani Müftülüğü

10.05.2017

İlçe Müftümüz Abdülrakip Arslan'ın Beraat Kandil Mesajı:

Bu gece mağfiretin, rahmetin tecelli ettiği ve günahların beraat edileceği gecedir.

Hızla akıp giden ömür içerisinde böylesine bir geceye bir kez daha eriştirip bizlere güzel bir fırsat bahşettiği için Cenab-ı Hakk"a hamd ü sena ederiz.  Berat Kandili, bizlere manevi bir nefes aldırma, kendimize dönme, tefekkür etme, kendimizi sorgulama, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunar. 

Berat Kandili, bizlere her türlü kötülük, çirkinlik, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, arzularımızın, tutkularımızın, heva ve heveslerimizin, nefsimizin esaretinden kurtularak gerçek özgürlük olan beratımıza nasıl kavuşacağımızı öğretir. Nefis ve şeytanın hile ve tuzaklarından uzak kalmayı da öğretir.

Biz müminlerin hırsları, tutkuları ve arzuları sadece Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. Rabbimizin rızasına muvafık olmayan her türlü dünyevi çıkar ve isteklerden bizleri beri kılması için bu geceyi bir fırsat gecesi olarak görmeliyiz.   

Sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, bir kandil olması dileğiyle aziz milletimizin ve İslam âleminin Kandil’ini kutlar, yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların, ülkemizin, İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbe ve dualarının kabulü ile arınma ve affına vesile olmasını Yüce Allah"tan niyaz ediyorum.