T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Çüngüş Müftülüğü

11.08.2016

HAC YOLCULUĞU

İL HACI KAFİLESİ YOLA ÇIKTI

İL HACI KAFİLESİ YOLA ÇIKTI 

DİYARBAKIR - Hac farizasını yerine getirmek amacıyla mukaddes topraklara Diyarbakır’dan gidecek ilk hac kafilesi yola çıktı.

Diyarbakır’dan ilk hac kafilesi yola çıktı

Diyanet İşleri Başkanlığı hac organizasyonu kapsamında mukaddes topraklara bu yıl Diyarbakır’dan gidecek olan bin 69 hacı adayından ilk kafile Diyarbakır Havalimanı’ndan uğurlandı.

Sabahın erken saatlerinde Atatürk Havalimanına aileleriyle gelen hacı adaylarının heyecanlı oldukları dikkatlerden kaçmadı.

Mukaddes topraklara gidecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren hacı adayları, bu güzel duyguyu tüm Müslümanların yaşamasını gerektiğini ifade etti.

İlk defa hacca gidecek olan hacı adayı Sabri Dere, mukaddes topraklarda İslam âleminin içinde bulunduğu zor durumdan çıkması için dua edeceklerini söyledi.

Dere, “Allah nasip ederse Hicaz’a gideceğiz. Tavaf yapacağız, Peygamber Efendimizi görmeye gideceğiz ve orada dua edeceğiz. Ya Rabbi, sen halkımızın, milletimizin, ülkemizin üzerinde olan zulümleri haksızlıkları ortadan kaldır, diye dua edeceğiz. Sürekli üstümüze zulümler ve musibetler yağıyor. Duamızda İslam’ın üzerindeki zulümleri ve haksızlıkları kalkmasını dileyeceğiz.” Dedi.

Darbe girişiminin başarısız olması vesilesiyle Mukaddes topraklarda dua edeceklerini söyleyen Hayrettin Kurtoğlu ise “darbeler büyük sıkıntılar meydana getiririr, biliyoruz. Biz 12 Eylül darbesini de gördük. Oradaki halkın ne kadar mağdur ne kadar mazlum olduğunu ve sıkıntı yaşadığını gördük. 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlıkla bitmesinden dolayı Allah'a şükretmek lazım çünkü büyük bir fitne, büyük bir fesada neden olacaktı. Fitnenin başını çeken de Amerika'dır. İslam ülkelerinde ve Müslümanların arasında bir daha bu tür darbelerin olmaması ve İslam ülkelerinin bir araya gelmesi için dualarda bulunacağız. ” ifadelerini kullandı.

“Allah zalimlere ve kâfirlere fırsat vermesin”

Yıllardır hacca gitmeyi beklediklerini belirten Mukadder Kurtoğlu duygularını şöyle dile getirdi: “İnşallan tüm Müslümanlara nasip olur. Kutsal topraklara gideceğiz bütün İslam âlemine, bütün Müslümanlara dua edeceğiz inşallah. Allah bütün Müslümanların yardımcısı olsun. Bütün İslam âlemine hayırlı bir kapı açsın. İnşallah ülkemiz için en hayırlısı olur. Allah zalimlere ve kâfirlere fırsat vermesin. İnşallah Cumhurbaşkanımıza ve ülkemize dua edeceğiz.”

Kutsal topraklara gidecekleri için çok heyecanlı olduklarını ifade eden Murat Çakır, İlk defa hacca gideceğini ve İslam ümmetinin birliği için dua edeceklerini ve herkesin hacca gitmesini temenni etti.

Diyarbakır’dan ilk hacı kafilesi TK 5938 uçuş nolu Medine seferli uçakla saat 08.45’te yola çıktı.

Diyarbakır’dan 34 bin 300 kişi kuraya tabi olunduğu bunlardan bin 19 normal, 37 müstakil ve 12 otel tip olmak üzere toplam bin 68 kişinin sıralamaya girerek hacca gideceği öğrenildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı hac organizasyonu kapsamında bu yıl Türkiye’den kutsal topraklara 59 bin 200 hacı adayı gidecek. Kutsal toprakları ziyaret edecek hacı adaylarının yüzde 43’ünü erkek, yüzde 57’sini de bayan hacı adayları oluşturuyor.