T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Bağlar Müftülüğü

30.06.2016

Müftümüzden Kadir Gecesi Mesajı

Manevî arınma ve yücelme, paylaşarak zenginleşme mevsimi olan mübarek Ramazan ayının son günlerini idrak ederken,  01 Temmuz 2016 Cuma 02 Temmuz 2016 Cumartesi’ye bağlayan gece Kadir Gecesine ulaşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşayacağız. Yüce Kitabımız ’da “Bin Aydan Daha Hayırlı” (Kadr, 97/1-5) olduğu bildirilen Kadir gecesi, insanlık için kurtuluş reçetesi olan Kur’an’ın indirilmeye başlandığı, esenliğin bütün dünyayı kuşattığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir kutlu gecedir.

Kadir gecesini diğer bütün zaman dilimlerinden üstün kılan özellik, bütün insanlık için hidayet rehberi olan Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim’in bu gecede indirilmeye başlanmış olmasıdır.

Bize manevi derinliğinde arınma ve bağışlanma fırsatı sunan bu mübarek gün ve geceler, yaşantımızda kalıcı değişiklikler meydana getirmediği müddetçe tam anlamıyla idrak edilmiş sayılamaz. Bu sebeple ibadetlerimizde ve ahlaki yaşantımızda istikrar ve istikametin önemli bir husus olduğunu bilmeli, her ayı Ramazan ve her gün ve geceyi Kadir Gecesi gibi yaşamaya gayret etmeli, dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine; sevgiyi, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hâkim kılmalı, yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürmeli, onlara yardım elimizi uzatmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle Bağlar halkının ve tüm İslam Âleminin Kadir Gecesini tebrik ediyor, Yüce Mevla’mızdan, tuttuğumuz oruçları ve yaptığımız tüm ibadetlerimizi kabul etmesini, bu gecede yapılan dua ve yakarışların, İslam âleminin birlikteliğinin güçlenmesine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını niyaz ediyorum.     

 Hasan Yardak

                                                                                                  Bağlar İlçe Müftüsü